Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Skała Podolska (Скала-Подільська)
Antoni Kuczek: Miałem do dyspozycji , proszę tam szukać odpowiedzi (klikając -"więcej szczegółów")..
Kopyczyńce (Копичинці)
McAron: Proszę bardzo:)
Zdjęcia niezidentyfikowane (Podhajce), Podhajce (Підгайці)
Antoni Kuczek: Dziękuje, usuwam.
Skałat
McAron:
Kruple (Круплi)
marko: Ja nie mam uprawnień.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Antoni Kuczek
marko
marko
McAron
McAron
McAron
McAron
Parsley
Parsley
Parsley
Parsley
McAron
McAron
McAron
McAron
McAron
marko
maras
maras
McAron

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Twórczość fotografa Juliusz Dutkiewicz (ok. 1834 – ok. 1908 ?)
Autor: Antoni Kuczek°, Data dodania: 2022-12-13 18:01:04, Aktualizacja: 2023-01-04 13:07:23, Odsłon: 1331

Jest pionierem fotografii górskiej Czarnohory i autorem jednych z najwcześniejszych ujęć Pokucia.
 

Juliusz Dutkiewicz - zakład fotograficzny prowadził w latach 1851–1908,  specjalizował się w fotografii studyjnej, portretowej i plenerowej. W atelier wykonywano zdjęcia w technice albuminowej, kolodionowej oraz na porcelanie, szkle i emalii. Na początku zakład mieścił się w Suczawie (lata 50. XIX w.), a następnie w Stanisławowie, od około połowy lat 60.

 

Najstarsza znana wzmianka informująca o zakładzie w domu burmistrza Stanisławowa,  przy placu Mariackim, gdzie przez jakiś czas Dutkiewicz pracował wspólnie z Julianem Wangiem (ok. 1875). Ostatecznie, ok. 1875, atelier przeniesiono do Kołomyi.

 

 Jest pionierem fotografii górskiej Czarnohory i autorem jednych z najwcześniejszych ujęć Pokucia. Jego zdjęcia, przedstawiające krajobrazy i portrety miejscowej ludność, tzw. typy reprezentujące grupy etniczne, wystawione zostały na pierwszej „Wystawie Etnograficznej Pokucia” w Kołomyi (1880). Wersje albumów ze zdjęć przygotowanych na tę wystawę znajdują się w Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie („Pokucie. Typy 1880”) oraz w zbiorach biblioteki Fishera na Uniwersytecie w Toronto („Album Pokucia”).

 

Co więcej, zakład Dutkiewicza przygotował dla cesarza Austro-Węgier specjalnie oprawiony album „Pamiątki z Kołomyi” (Erinnerungen an Kolomea), uzupełniony późniejszymi zdjęciami, m.in. z Bukowiny. Za to fotograf otrzymał złoty medal zasług za dzieła sztuki i umiejętności - „Fur Kunst und Wissenschaft”. Album, liczący ok. 330 pozycji, znajduje się w Austriackiej Bibliotece Narodowej. Dutkiewicz fotografował także wizytę Karola, króla Rumunii, w jego posiadłości w Broşteni, z czego powstał nagrodzony rumuńskim orderem zasługi I klasy album złożony z 44 zdjęć, dostępny dziś w rumuńskiej Narodowej Bibliotece Cyfrowej. W zbiorach austriackiego Muzeum Sztuki Użytkowej MAK, znajduje się również kolekcja ponad stu fotografii zakładu o tej samej tematyce. W 1898 Dutkiewicz ofiarował cesarzowi austrowęgierskiemu kolejny album „Okolic Karpat i typów”, natomiast rosyjskiemu carowi i jego następcy albumy z widokami Kołomyi i Pokucia (1885). Dutkiewicz brał udział w wielu wystawach (m.in. w Wystawie Krajowej w Krakowie w 1887) , a jego fotografie i rysunki ze zdjęć były chętnie publikowane w czasopismach („Kłosy”, „Wędrowiec”, „Tygodnik Ilustrowany”) oraz wydawnictwach książkowych, np. w I tomie „Huculszczyzny” Włodzimierza Szuchiewicza, „Ilustrowanym przewodniku po Galicji” Mieczysława Orłowicza oraz w wydawnictwach austriackich. Portrety i krajobrazy ze zdjęć powstałych w zakładzie były licznie wydawane na pocztówkach, silnie popularyzowały obraz Huculszczyzny i Pokucia. Rozpowszechniane w mniej lub bardziej prestiżowych oprawach, czy to w albumach i na pojedynczych fotografiach, czy w wydawnictwach i pocztówkach, przyczyniły się do ukształtowania wyobrażeń o tych regionach i ich rozwoju jako ośrodków turystycznych.

Tekst z :

https://zbiory.mufo.krakow.pl/artist/dutkiewicz-juliusz/


/ 52 /