Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Powiat czortkowski
Antoni Kuczek: Zamieściłem tutaj czekając na wprowadzenie - miejscowości Barysz, której ta mapa dotyczy.
Dwór, Nowy Dwór (Новий Двір)
McAron: W prawym górnym rogu mapy widać, że we wsi Nowy Dwór były dwa dwory (oznaczone literą D).
Kamienica nr 2-4, ul. Sapieżyńska (Niepodległości), Stanisławów
Antoni Kuczek: Flagi mnie przekonały, dziękuję - zmieniam.
Husiatyn
Antoni Kuczek: Chyba masz rację, dziękuję, zmieniam.
Panoramy i widoki Czortkowa, Czortków
Parsley: Zdjęcie flipnięte w poziomie.
Most drogowy (rz. Seret / Mickiewicza - Kolejowa), Czortków
Antoni Kuczek: Masz rację, przypisałem do kolejowego, ale myślałem że nie wprost na miejscu drogowego, dziękuję.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

morganghost

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Twórczość fotografa Juliusz Dutkiewicz (ok. 1834 – ok. 1908 ?)
Autor: Antoni Kuczek°, Data dodania: 2022-12-13 18:01:04, Aktualizacja: 2023-01-04 13:07:23, Odsłon: 586

Jest pionierem fotografii górskiej Czarnohory i autorem jednych z najwcześniejszych ujęć Pokucia.
 

Juliusz Dutkiewicz - zakład fotograficzny prowadził w latach 1851–1908,  specjalizował się w fotografii studyjnej, portretowej i plenerowej. W atelier wykonywano zdjęcia w technice albuminowej, kolodionowej oraz na porcelanie, szkle i emalii. Na początku zakład mieścił się w Suczawie (lata 50. XIX w.), a następnie w Stanisławowie, od około połowy lat 60.

 

Najstarsza znana wzmianka informująca o zakładzie w domu burmistrza Stanisławowa,  przy placu Mariackim, gdzie przez jakiś czas Dutkiewicz pracował wspólnie z Julianem Wangiem (ok. 1875). Ostatecznie, ok. 1875, atelier przeniesiono do Kołomyi.

 

 Jest pionierem fotografii górskiej Czarnohory i autorem jednych z najwcześniejszych ujęć Pokucia. Jego zdjęcia, przedstawiające krajobrazy i portrety miejscowej ludność, tzw. typy reprezentujące grupy etniczne, wystawione zostały na pierwszej „Wystawie Etnograficznej Pokucia” w Kołomyi (1880). Wersje albumów ze zdjęć przygotowanych na tę wystawę znajdują się w Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie („Pokucie. Typy 1880”) oraz w zbiorach biblioteki Fishera na Uniwersytecie w Toronto („Album Pokucia”).

 

Co więcej, zakład Dutkiewicza przygotował dla cesarza Austro-Węgier specjalnie oprawiony album „Pamiątki z Kołomyi” (Erinnerungen an Kolomea), uzupełniony późniejszymi zdjęciami, m.in. z Bukowiny. Za to fotograf otrzymał złoty medal zasług za dzieła sztuki i umiejętności - „Fur Kunst und Wissenschaft”. Album, liczący ok. 330 pozycji, znajduje się w Austriackiej Bibliotece Narodowej. Dutkiewicz fotografował także wizytę Karola, króla Rumunii, w jego posiadłości w Broşteni, z czego powstał nagrodzony rumuńskim orderem zasługi I klasy album złożony z 44 zdjęć, dostępny dziś w rumuńskiej Narodowej Bibliotece Cyfrowej. W zbiorach austriackiego Muzeum Sztuki Użytkowej MAK, znajduje się również kolekcja ponad stu fotografii zakładu o tej samej tematyce. W 1898 Dutkiewicz ofiarował cesarzowi austrowęgierskiemu kolejny album „Okolic Karpat i typów”, natomiast rosyjskiemu carowi i jego następcy albumy z widokami Kołomyi i Pokucia (1885). Dutkiewicz brał udział w wielu wystawach (m.in. w Wystawie Krajowej w Krakowie w 1887) , a jego fotografie i rysunki ze zdjęć były chętnie publikowane w czasopismach („Kłosy”, „Wędrowiec”, „Tygodnik Ilustrowany”) oraz wydawnictwach książkowych, np. w I tomie „Huculszczyzny” Włodzimierza Szuchiewicza, „Ilustrowanym przewodniku po Galicji” Mieczysława Orłowicza oraz w wydawnictwach austriackich. Portrety i krajobrazy ze zdjęć powstałych w zakładzie były licznie wydawane na pocztówkach, silnie popularyzowały obraz Huculszczyzny i Pokucia. Rozpowszechniane w mniej lub bardziej prestiżowych oprawach, czy to w albumach i na pojedynczych fotografiach, czy w wydawnictwach i pocztówkach, przyczyniły się do ukształtowania wyobrażeń o tych regionach i ich rozwoju jako ośrodków turystycznych.

Tekst z :

https://zbiory.mufo.krakow.pl/artist/dutkiewicz-juliusz/


/ 52 /