Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 10333145

Klasztor DominikanówBudowa
od 1612
 
Świątynia powstała w miejscu starego, pochodzącego z XV wieku zamku Piotra z Żabokruk Cebrowskiego. Prace budowlane trwały praktycznie aż do końca XVII wieku. W 1648 roku Podkamień został zajęły przez wojska Chmielnickiego. Wobec stałego zagrożenia najazdami tatarskimi i zawieruchami historii w XVIII stuleciu ukończono ostatecznie budowę kościoła w stylu barokowym i otoczono całość silnymi umocnieniami. W 1727 roku w murach kościoła klasztornego odbyła się uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej z ...
Świątynia powstała w miejscu starego, pochodzącego z XV wieku zamku Piotra z Żabokruk Cebrowskiego. Prace budowlane trwały praktycznie aż do końca XVII wieku. W 1648 roku Podkamień został zajęły przez wojska Chmielnickiego. Wobec stałego zagrożenia najazdami tatarskimi i zawieruchami historii w XVIII stuleciu ukończono ostatecznie budowę kościoła w stylu barokowym i otoczono całość silnymi umocnieniami. W 1727 roku w murach kościoła klasztornego odbyła się uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej z Podkamienia namalowanegoisława Józefa Hozjusza, biskupa kijowskiego Jana Samuela Ożgi. Podczas I wojny światowej klasztor został częściowo zniszczony. W czasie kolejnej wojny od rozpoczęcia rzezi wołyńskiej do lutego 1944 zabudowania kościoła i klasztoru dominikanów w Podkamieniu były miejscem schronienia dla ludności polskiej uciekającej ze swoich miejscowości przed oddziałami UPA oraz podburzonym przez nacjonalistów ukraińskim chłopstwem. Świątynia jednak została zdobyta a Polacy bestialsko wymordowani. Ciała ofiar były porzucane w miejscu zabójstwa lub wrzucane do klasztornej studni. Części osób udało się przetrwać w kryjówce na strychu. Mienie klasztorne, stanowiące jedno z najbogatszych zbiorów precjozów i dzieł sztuki na ówczesnych Kresach, było przez kilka dni sukcesywnie i pedantycznie łupione. Wnętrza zespołu klasztornego zostały zniszczone. Pogrom przetrwał Obraz Matki Boskiej Podkamieńskiej. Obecnie obraz znajduje się w kościele Ojców Dominikanów we Wrocławiu. Dziś klasztor należy greckokatolickiego zakonu studytów i uważany jest za jeden najwspanialszych barokowych zabytków w rejonie brodzkim. W pobliżu klasztoru znajduje się zabytkowy prawosławny kozacki cmentarz.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1846
  komentarze: 0
  Rysunek klasztoru, pobrany z https://we.org.ua/malovnychi-kutochky-ukrayiny/lvivska-oblast/selo-pidkamin-lvivska-obl/#jp-carousel-6631.
 • Data: 1892
  komentarze: 0
  Klasztor na zdjęciu z Wikimedia Commons.
 • Data: 1910-1930
  komentarze: 0
  Pocztówka od - Paul V. Lashkevich.
 • Data: 1914-1918
  komentarze: 0
  Ujęcie z widocznym fragmentem klasztoru, zdjęcie z https://search.onb.ac.at/ ...
 • Data: 1915
  komentarze: 0
  Podkamień koło Brodów, zdjęcie od - Slawka Sobos.
 • Data: 1916-05
  komentarze: 0
  Obserwator na wieży kościoła, zdjęcie od https://www.archivinformationssystem.at/suchinfo.aspx ...
 • Data: 1920-1930
  komentarze: 0
  Pocztówka z widokiem kościoła, zdjęcie od https://slowopolskie.org/cud-w-podkamieniu/.
 • Data: 1920-1930
  komentarze: 0
  Klasztor na pocztówce Dominikanów, zdjęcie od - Хроніки Прекрасної ...
 • Data: 1930-1940
  komentarze: 0
  Ołtarz główny, zniszczony przez bolszewików, zdjęcie nieznanego ...
 • Data: 1935-1945
  komentarze: 0
  Klasztor Dominikanów. zimą ,wieś Podkamin, zdjęcie od - Alexandr ...
 • Data: 2015-07-09
  komentarze: 0
  Zdjęcie klasztoru autorstwa - Людмила Голуб.