Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Kościół ewangelicko-augsburski, ul. Cieciszewskiego, Łuck
Antoni Kuczek: Dziękuję.
Rzeka Styr w Łucku, Łuck
Antoni Kuczek: Dziękuje - dodałem.
Stacja kolejowa Krzemieniec, Krzemieniec
Antoni Kuczek: Dziękuję za wszystkie przypisana.
ul. Szeroka, Krzemieniec
Wolwro: Przypisałem do ul. Szerokiej.
Komarówka Zielona
Wolwro: Przypisałem do wsi.
Gmach Sokoła, Brzeżany (Бережани)
Antoni Kuczek: Dziękuję.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Antoni Kuczek
Wolwro
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Sławny Żyd z Lubomla
Autor: Antoni Kuczek°, Data dodania: 2024-02-13 10:58:18, Aktualizacja: 2024-02-13 10:58:18, Odsłon: 43

Nowojorski biznesmen pokazał Luboml całemu światu
 
 

 Aaron Ziegelman, urodził się w 1928 roku w Lubomlu,  wyemigrował z Lubomla do Stanów Zjednoczonych w 1938 roku wraz z matką i siostrą, bowiem jego  ojciec   zmarł młodo w 1934 roku. Uzyskał dyplom z zarządzania biznesem w City College w Nowym Jorku.  Następnie   Ziegelman  stał się przedsiębiorca z branży nieruchomości, który swoją długą karierę poświęcił działalności filantropijnej, głównie na rzecz Żydów. Przez pół wieku Ziegelman zbudował i stracił fortunę na rynku nieruchomości w Nowym Jorku,  przekazał miliony na różne cele.

Do Lubomla w 1991 roku przyjechał po raz pierwszy. Jego celem było zobaczenie domu, w którym dorastał, małej restauracji, którą prowadziła jego matka po śmierci ojca. Aron Ziegelman przez całe życie pamięta, że ​​po zajęciu Lubomla,  na początku lat 40 przy życiu pozostało zaledwie 51 z 5000 Żydów, dlatego zbierał wówczas informacje o swoim rodzinnym mieście. Ziegelman chciał uhonorować siostry i innych mieszkańców żydowskiego miasteczka. Zebrał wszelkie dane, jakie mógł znaleźć – zdjęcia, dokumenty, przeprowadzał  wywiady, nagrywał  wideo, wywiady  które przeprowadził z ocalałymi i lokalnymi mieszkańcami. Dane pochodzące z Kanady, Ameryki Południowej, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy przesłało ponad sto rodzin. W 1995 roku biznesmen przyjechał po raz drugi z ekipą filmową. Postanowił na przykładzie Lubomla pokazać światu życie żydowskiej społeczności miejskiej. Projekt ten kosztował ponad milion dolarów. Dokument nosił tytuł „Miłość: moje serce pamięta”.

 

Omówiono w nim życie Żydów w okresie międzywojennym lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Premiera filmu odbyła się 29 kwietnia 2003 roku. W nim dawni Żydzi z Lubomla dzielą się swoimi wspomnieniami. Prasa amerykańska szeroko opisywała ten projekt. Aron Ziegelman był także organizatorem wystawy „Pamiętamy o Lubomlu”. Zawiera 1500 fotografii i 300 eksponatów (wszystkie należały do ​​mieszkańców miasta). A także - wiele dokumentów archiwalnych, publikacji prasowych, artykułów z gospodarstwa domowego, rzeczy osobistych. Wystawa ta odwiedziła Senat USA, w galerii na powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Ponadto można było go zobaczyć w pięćdziesięciu miastach USA, w Jerozolimie, Kanadzie, Londynie i Warszawie. Odwiedziła także Waszyngton – bibliotekę Kongresu Amerykańskiego. Aron Ziegelman opublikował także książkę o społeczności żydowskiej Lubomla.

Mieszkając w Lubomlu zaledwie 10 lat, nie zapomniał o swojej Ojczyźnie i zrobił tak wiele, aby pamięć o jej mieszkańcach tamtych czasów została zachowana. Sam Aron słusznie zauważył, że Luboml jest bardziej znany na świecie niż na Ukrainie

​ Obecnie biograf jego pisze o nim, starszym ponad 90 letnim  - „Wściekły, osamotniony i kipiący w równym stopniu wściekłością, co smutkiem, chłopiec z Lubomla bez ojca,  potentat,  filantrop, bezwzględny biznesmen – marzy o pokoju, który może nigdy nie nadejść”.

 

Literatura:

https://www.luboml.org/bio-ziegelman.htm

https://lyuboml-rayon-in-ua.translate.goog/?_x_tr_sl=uk&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc&_x_tr_hist=true

https://www.amazon.pl/Aaron-Ziegelman-Story-Philandering-Philanthropist/dp/B0B14GGY5X

https://en.wikipedia.org/wiki/Luboml:_My_Heart_Remembers


/ / /