MENU
Orkiestra wojskowa pod pałacem w Łyntupach.

Dodał: McAron° - Data dodania: 2024-11-05 13:22:34 - Odsłon: 67
Lata 1916-1917


Pod koniec XIX wieku Józef Biszewski rozpoczął budowę zespołu architektoniczno-parkowego według projektu znanego ówczesnego architekta Tadeusza Rostworowskiego. Budowa i urządzanie rodowej siedziby trwało do I wojny światowej. Najpierw powstał dwupiętrowy pałac w stylu włoskiej willi. Później założono park z rzadkimi okazami drzew, wykopano 3 stawy, które zostały połączone strumykami. Wyposażenie pałacu zostało rozgrabione podczas wojny, a i sam pałac w 1919 r. mocno ucierpiał na skutek pożaru. Po zakończeniu działań wojennych Józef Biszewski zabezpieczył ocalałe mury, jednak w okresie dwudziestolecia międzywojennego nie zdołał ich już odbudować. Na swoje mieszkanie przeznaczył więc stojącą w pobliżu oficynę. Zmarł w Wilnie w 1944 r., zostawiając po sobie pokaźną sumę i spory majątek. W budynku pałacowym po II wojnie światowej mieściła się szkoła średnia. Pałac został sprzedany przez państwo białoruskie prywatnemu właścicielowi[1]. Obiekt jest w trakcie remontu (2020 r.).
Neorenesansowy pałac w stylu willi włoskiej stanowi centrum zespołu pałacowo-parkowego. Jest to budowla dwukondygnacyjna, na planie prostokąta, wzniesiona na wysokich suterenach. Pośrodku elewacji frontowej występuje szeroki portyk kolumnowy podtrzymujący balkon. Podobny wygląd ma elewacja ogrodowa. Pałac jest budowlą asymetryczną. Na jego lewym skrzydle znajduje się trójkondygnacyjna czworoboczna wieża, a na prawym, przy elewacji szczytowej - półkolisty ryzalit, ozdobiony pilastrami, dźwigający takiegoż kształtu balkon. W wystroju elewacji wykorzystano boniowanie pokrywające parter i narożniki budowli, ozdobne nadokienniki i zębaty gzyms. Przed domem znajduje się szeroki taras z balustra­dą i schodami wiodącymi nad brzeg stawu. Zachowały się także zabudowania zespołu dworskiego: oficyna z czterokolumnowym portykiem, kaplica, trójłukowy most, neogotycka okrągła wieża-wędzarnia ze spicza­stym dachem, browar i inne zabudowania gospodarcze.
Zespół otacza park krajobrazowo-regularny o powierzchni ok. 6 ha, z systemem stawów, z których największy, w kształcie prostokąta, rozpościera się przed frontem pałacu. Za:

  • /foto/11197/11197660m.jpg
    1916 - 1917
  • /foto/11197/11197450m.jpg
    2007

www.akpool.de

Poprzednie: Łyntupy Strona Główna Następne: Łyntupy