Wieża ciśnień Borek przy alei Wiśniowej we Wrocławiu. Projektant - K. Klimm. Wieżę ciśnień wybudowano w 1906 r. (podobne wieże powstały na Karłowicach, Brochowie, przy ulicy Na Grobli, w Leśnicy) w celu wyrównywania stanu wody w południowych rejonach miasta. Wysokość 62 m i 13 poziomów. Jeden z pierwszych w Europie obiektów budownictwa wodociągowego o konstrukcji ażurowej. Zbiornik wspiera się na podporach ceglanych (cecha charakterystyczna). Na wysokości 42 metrów zbudowano galerię widokową, na ...
Wieża ciśnień Borek przy alei Wiśniowej we Wrocławiu. Projektant - K. Klimm. Wieżę ciśnień wybudowano w 1906 r. (podobne wieże powstały na Karłowicach, Brochowie, przy ulicy Na Grobli, w Leśnicy) w celu wyrównywania stanu wody w południowych rejonach miasta. Wysokość 62 m i 13 poziomów. Jeden z pierwszych w Europie obiektów budownictwa wodociągowego o konstrukcji ażurowej. Zbiornik wspiera się na podporach ceglanych (cecha charakterystyczna). Na wysokości 42 metrów zbudowano galerię widokową, na którą wjeżdżało się windą.
W 1995 roku obiekt został kupiony od miasta za kwotę 600 tys. zł przez nienieckiego przedsiębiorce Stephana Helmuta. Niemiecki właściciel przeprowadził gruntowny remont wieży ciśnień, który pochłonął kilkanaście milionów złotych. We wrześniu 2017 r. wieża została sprzedana firmie Adamietz Sp. z o.o. za kwotę 3 mln euro (ok. 13 mln zł). Nowy inwestor zamierza uruchomić w wieży restauracje, hotel oraz pomieszczenia biurowe. Całość ma nosić nazwę Stephan Tower.
Show more
Show less