Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
12
Kamienica nr 12
1
14
Kamienica nr 14
1
17-19
Serwerownia NASK
5
70
Posterunek odgałęźny Targówek
1
 
 
 
 
  ID: 7416903
Nazwa

ul. 11 Listopada

Dawniej

Esplanadowa (1875 -1921); Śliwicka; Esplanadenstrasse (1939-1944)

 
 
11 Listopada (dawniej Esplanadowa, Śliwicka) – ulica położona na Pradze Północ i Targówku, biegnąca od ul. Targowej do ul. św. Wincentego.Współczesna nazwa ulicy upamiętnia datę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Nadano ją w 1919 roku i przetrwała do dzisiaj cały powojenny okres.
U zbiegu ulic 11 Listopada i Szwedzkiej utworzył się splot dróg, uregulowany w dwudziestoleciu międzywojennym, potocznie zwany "węzłem żaba", ze względu na układ ulic, przypominających z lotu ptaka spłaszczoną ...
11 Listopada (dawniej Esplanadowa, Śliwicka) – ulica położona na Pradze Północ i Targówku, biegnąca od ul. Targowej do ul. św. Wincentego.Współczesna nazwa ulicy upamiętnia datę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Nadano ją w 1919 roku i przetrwała do dzisiaj cały powojenny okres.
U zbiegu ulic 11 Listopada i Szwedzkiej utworzył się splot dróg, uregulowany w dwudziestoleciu międzywojennym, potocznie zwany "węzłem żaba", ze względu na układ ulic, przypominających z lotu ptaka spłaszczoną żabę.
Ulica zabudowana jest po jednej stronie koszarami wojskowymi, w których stacjonował w latach międzywojennych 36. Pułk Piechoty Legii Akademickiej, po drugiej - domami mieszkalnymi. Zabudowa mieszkaniowa - ocalała po wojnie - dogęszczona została nowymi budynkami.
Na tle ogólnej zabudowy tego rejonu zdecydowanie wyróżnia się pod nr. 15 powstały na początku lat 90. gmach z klinkierowej cegły z oknami ze szkła refleksyjnego. Mieści się tutaj praski oddział ZUS.

Pomiędzy ulicami 11 Listopada, Inżynierską i Ratuszową znajduje się skwer, który od 1998 r. nosi imię Antoniego Żurowskiego, ostatniego komendanta praskiego obwodu AK. Z inicjatywy byłych żołnierzy w 1999 r. ma stanąć tu kamień poświęcony pamięci wszystkich dowódców praskiej AK.
Jedynymi zabudowaniami, jakie wypełniają praktycznie całą północno -zachodnią pierzeję ulicy, są budynki z czerwonej cegły koszar wojskowych. Ich dzieje sięgają czasów zaraz po powstaniu styczniowym, kiedy to władze carskie usytuowały wzdłuż ulicy oraz na zachód od niej koszary i magazyny wojskowe, korzystające z przeprowadzonej w 1877 roku kolei nadwiślańskiej. Stacjonował w nich do I wojny światowej II Orenburski Pułk Kozaków.
W latach międzywojennych wyburzono stare baraki oraz zmodernizowano koszary. W pozostałych zabudowaniach mieścił się 36. Pułk Piechoty Legii Akademickiej. Na ścianie koszarowego budynku dostrzeżemy dzisiaj tablicę upamiętniającą pobyt tutaj Józefa Piłsudskiego po powrocie z Magdeburga.
Około 1965 roku przebudowano i zmodernizowane ulicę.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 2018-09-29
    komentarze: 2
    Na wprost ul. 11 Listopada krzyżująca się z ul. Szwedzką. Wiadukt ...

ul. 11 Listopada na innych fotografiach
  • 2018