Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Płuhów (Плугів)
Antoni Kuczek: Wiem o tym, często jednak długo musiałem czekać i dlatego przypisywałem zdjęcie do powiatu.
Kopalnie nafty w Borysławiu, Borysław
maras - Administrator: Łebacy to zbieracze oleju skalnego, pozyskiwali ropę za pomocą włosia z końskich ogonów lub wiązek splecionych traw, które gołymi rękami wyżymali do wiader.
Kuracjusze w Truskawcu, Truskawiec (Трускавець)
maras - Administrator: Po lewej to Wincenty Witos. W 1930 r. został aresztowany i uwięziony w twierdzy brzeskiej, skazany na 1,5 roku więzienia udał się na emigrację do Czechosłowacji. Do Polski wrócił 31 marca 1939 r. Według mnie zdjęcie może pochodzić z 1939 r. kiedy powrócił do Polski.
Rafineria Spirytusu M.Tiegera, Sambor
KrzysztofKudowa: Próbowałem dowiedzieć się czegoś o tym zakładzie ale niestety nic nie znalazłem.
Kołtów (Колтів)
Antoni Kuczek: Dziękuję
Zdjęcia niezidentyfikowane (Jezierna), Jezierna (Озерна)
Antoni Kuczek: Dziękuję za wyczerpujące wytłumaczenie, przyznaje Ci rację – zmieniam podpisy.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Parsley
Parsley
Parsley
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Adrian S. - Administrator
blatro
Adrian S. - Administrator
Adrian S. - Administrator
Adrian S. - Administrator
blatro
blatro
Parsley
Adrian S. - Administrator
Adrian S. - Administrator
Adrian S. - Administrator
blatro
T.Rex
T.Rex
Adrian S. - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Czas na Kresy!!
Autor: Mmaciek - Administrator°, Data dodania: 2019-02-10 23:09:39, Aktualizacja: 2019-03-26 01:50:17, Odsłon: 1622

Wystartował nowy portal poświęcony Kresom Wschodnim - kresy.org.pl. Serwis funkcjonuje w ramach grupy internetowej Poloniae Amici.

W czasie zeszłorocznego rozszerzenia portalu na obszar całej Polski, wielu użytkowników zwracało się z pytaniami czy nowa formuła strony obejmie również Kresy Wschodnie. Z początku ta kwestia nie była w ogóle rozważana, lecz z upływem czasu rosło grono osób entuzjastycznie podchodzących do pomysłu. Niewątpliwy sukces wersji ogólnopolskiej przyczynił się do podjęcia decyzji o zaangażowaniu w temat Kresów. Tym razem postawiliśmy sobie jednak twarde założenia - nie rozszerzamy kolejny raz tematyki portalu, lecz tworzymy serwis partnerski działający w ramach jeden grupy internetowej.

Tak oto przedstawiamy Państwu serwis internetowy kresy.org.pl poświęcony tematyce Kresów Wschodnich. Trzon bazy stanowią powiaty z ośmiu województw II Rzeczypospolitej, które znajdują się aktualnie po za granicami Polski. Funkcjonalność portalu pozostaje niezmienna - każdy użytkownik może dodawać komentarze, zdjęcia, obiekty oraz artykuły. Na portalu można publikować materiały archiwalne oraz zdjęcia współczesne.

Portal poświęcony Kresom funkcjonuje na dotychczasowym silniku, dzięki czemu wspólna jest baza użytkowników. Nie ma zatem konieczności ponownej rejestracji. Logując się na jednym z serwisów (polska-org.pl lub kresy.org.pl) można dowolnie przechodzić pomiędzy stronami. Co więcej, można korzystać z dwóch portali jednocześnie (w osobnych kartach przeglądarki). Mechanizm jest tak skonstruowany, że żadna treść dotycząca Polski lub Kresów nie jest wyświetlana na drugim serwisie.

Wszystkich miłośników Kresów Wschodnich zachęcamy do współpracy. Każdy użytkownik zarejestrowany od co najmniej pół roku, w przypadku wyrażenia chęci budowania struktur, może otrzymać uprawnienia na wybrane przez siebie regiony. W tym celu prosimy o kontakt (redakcja@polska-org.pl) .

Za portal pod kątem merytorycznym odpowiadają dedykowani administratorzy - Adrian S. oraz Wito (opieka pod kątem technicznym - dotychczasowi admini).

 

Dwa sposoby na korzystanie z portalu:

- wpisujemy w przeglądarce adres strony, tj. kresy.org.pl

- korzystamy z "przełącznika" w nagłówku górnym

 


/
Wolwro | 2019-02-12 23:06:25
Może ta informacja będzie przydatna. Dużo nazw miejscowości na Kresach jest w języku polskim na mapie - szczególnie przy przybliżeniu do 500 m.
Mmaciek - Administrator | 2019-02-16 11:27:16
Wow! Fajna mapa, dzięki za info :)
Wolwro | 2019-02-19 13:14:05
W Androidzie przez aplikację OsmAnd można ściągnąć mapy Ukrainy, Białorusi, Litwy, Czech (Zaolzie) i tam jest wiele nazw miejscowości w j. polskim w każdej skali.
Wolwro | 2019-02-23 14:10:06
Może się przydać.
McAron | 2019-04-29 17:54:56
To też jest ciekawe - oraz trochę o Białorusi na
marko | 2019-03-01 22:17:19
Dzień dobry, mam następujące pytanie: czy do portalu kresowego będzie można dołączać zdjęcia z Litwy Kowieńskiej, która, jak wiadomo, nie wchodziła w skład II Rzeczypospolitej?
Mmaciek - Administrator | 2019-03-01 23:56:30 | edytowany: 2019-03-01 23:57:00
Musimy ten temat przemyśleć. Przy projektowaniu strony zdawaliśmy sobie sprawę, że granice portalu mogą ulec pewnych korektom. Zobaczymy, na razie portal dopiero co ruszył, więc skupmy się na dostępnych terenach.
marko | 2019-04-06 03:25:54
I jeszcze jedna sprawa: w przedwojennej Rzeczypospolitej mieliśmy dwa powiaty kosowskie: jeden z siedzibą w Kosowie Poleskim (w woj.poleskim), a drugi w Kosowie Huculskim (w woj. stanisławowskim) - trzeba by je jakoś rozróżnić w nazwie, bo widzę, że ludziom już się to myli; przed chwilą przeniosłem komuś Pistyń z Polesia na Pokucie, bo tam jest jego miejsce. :-)