Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7999330

Pomnik Aleksandra hrabiego Fredry (dawny)



Budowa
1879
Status
Nie istnieje
 
Pomnik Aleksandra Fredry - polskiego dramatopisarza i literata został wykonany przez znanego rzeźbiarza Leonarda Marconiego w 1879 r. a więc 3 lata po śmierci pisarza, na zlecenie Lwowskiego Koła Literacko-Artystycznego. Uroczyste odsłonięcie pomnika na placu Akademickim (obecnie Prospekt Szewczenki) we Lwowie miało miejsce 24 października 1897 r., (obecni byli m.in: marszałek krajowy Stanisław Badeni, namiestnik ks. Eustachy Sanguszko, ksiądz abp Izaak Mikołaj Isakowicz, prezydent Lwowa Godzimir ...
Pomnik Aleksandra Fredry - polskiego dramatopisarza i literata został wykonany przez znanego rzeźbiarza Leonarda Marconiego w 1879 r. a więc 3 lata po śmierci pisarza, na zlecenie Lwowskiego Koła Literacko-Artystycznego. Uroczyste odsłonięcie pomnika na placu Akademickim (obecnie Prospekt Szewczenki) we Lwowie miało miejsce 24 października 1897 r., (obecni byli m.in: marszałek krajowy Stanisław Badeni, namiestnik ks. Eustachy Sanguszko, ksiądz abp Izaak Mikołaj Isakowicz, prezydent Lwowa Godzimir Małachowski i szereg przedstawicieli świata nauki i l biznesu.
Pomnik przetrwał obie wojny a na początku 1950 r. został zdemontowany i wywieziony do Polski, w związku z umową pomiędzy Polską a USRR w ramach której wydano stronie polskiej m.in. dobra kulturalne o charakterze dziedzictwa narodowego znajdujące się we Lwowie. Co ciekawe pozostawiono wówczas lwowski pomnik Mickiewicza, którego uznano za poetę cenionego także na Ukrainie.
Początkowo pomnik przechowywano w Wilanowie aby po 6 latach zdecydować, że będzie on postawiony we Wrocławiu co było podyktowane m.in. tym, że po wojnie osiedliło się tam wielu repatriantów ze Lwowa. Ostatecznie pomnik uroczyście odsłonięto w lipcu 1956 r. a ustawiono go na południowej pierzei Rynku, w miejscu gdzie wcześniej stał pomnik króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.
Sam Fredro podobno był we Wrocławiu dwa razy: w czasie wojen napoleońskich (prawdopodobnie w 1812 r.) oraz w 1856 r. gdy był podobno zainteresowany kupnem posiadłości w okolicy miasta.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1894-1900
    komentarze: 0
    Pomnik Fredry na placu Akademickim we Lwowie. Źródło: www.polona.pl, ...
  • Data: 1897-1910
    komentarze: 0
    Pomnik hrabiego Aleksandra Fredry. Odsłonięty we Lwowie w 1897 ...
  • Data: 1900-1910
    komentarze: 0
    Pomnik Fredry w pierwotnym miejscu
  • Data: 1900-1910
    komentarze: 0
    Hrabia z "żabiej perspektywy"
  • Data: 1920-1928
    komentarze: 0
    Pomnik hrabiego Aleksandra Fredry jeszcze we Lwowie na Placu Akademickim, ...
  • Data: 1925
    komentarze: 0
    Plac Akademicki z pomnikiem Fredry we Lwowie. Źródło: www.polona.pl, ...