Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8087231

Kamienica nr 23

Kamienica Szolc WolfowiczówBudowa
1570
 
Dawna Kamienica Szolc-Wolfowiczów. Budynek jest znanym zabytkiem architektury lwowskiej doby późnego renesansu. Najważniejsze daty w historii budowy obiektu: 1570 r., przebudowa w połowie XVII w. i w połowie XVIII w. Kamienica Szolc-Wolfowiczów jest bardzo cennym obiektem ze względu na w pełni zachowane zdobienia rzeźbiarskie fasady z XVII w. Historyczna nazwa kamienicy – Kamienica Szolc-Wolfowiczów – pochodzi od nazwiska dawnych właścicieli budynku. Najważniejsze etapy budowy kamienicy miały miejsce ...
Dawna Kamienica Szolc-Wolfowiczów. Budynek jest znanym zabytkiem architektury lwowskiej doby późnego renesansu. Najważniejsze daty w historii budowy obiektu: 1570 r., przebudowa w połowie XVII w. i w połowie XVIII w. Kamienica Szolc-Wolfowiczów jest bardzo cennym obiektem ze względu na w pełni zachowane zdobienia rzeźbiarskie fasady z XVII w. Historyczna nazwa kamienicy – Kamienica Szolc-Wolfowiczów – pochodzi od nazwiska dawnych właścicieli budynku. Najważniejsze etapy budowy kamienicy miały miejsce w 1570 r., w połowie XVII w. i połowie XVIII w. Obecnie (2008) budynek mieszkalny. Budynek mieści się na zachodniej pierzei Rynku, zajmuje posesję narożną. Północna fasada wychodzi na Plac Katedralny. Budynek zbudowany został na planie wydłużonego prostokąta na osi wschód-zachód. Jest dwupiętrowy, ceglany, tynkowany. Fasady dzielone są gzymsami i wertykalnymi kanelowanymi pilastrami , dekoracji dopełniają maszkarony i rustyka na poziomie parteru. Kompozycję ściany fasady zwieńcza rozbudowany gzyms.

Fasady kamienicy są bogato zdobione dekoracjami rzeźbiarskimi. Okna umieszczone są w obramowaniach zdobionych reliefami, szczytami i dekoracyjnymi maskami. W niszy narożnej drugiego piętra umieszczona została figuralna grupa „Chrzest Chrystusa przez Jana Chrzciciela” (XVII w., pracownia H. von Hutte).
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1977
  komentarze: 0
  Kamienice nr 23 i 24. Zdjęcia autorstwa pana Eugeniusza Udina.
 • Data: 1985
  komentarze: 0
  Za czasów CCCP
 • Data: 2007
  komentarze: 0
  Widok kamienicy jeszcze przed remontem.
 • Data: 2010-08-29
  komentarze: 0
  Widok od ulicy Halickiej. Właśnie wymieniono okna.
 • Data: 2012-05-18
  komentarze: 0
  Już po remoncie fasady.
 • Data: 2016-05-26
  komentarze: 0
  Widok od strony ulicy Halickiej.
 • Data: 2016-05-26
  komentarze: 0
  Grupa rzeźbiarska "Chrzest Chrystusa" Autorem jest przypuszczalnie ...
 • Data: 2017-03-15
  komentarze: 0
  Rynek w nocy. Na wprost kamienica nr 23.