Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8101013

Pomnik poległych w I wojnie światowej (Elbląg)

Kriegerdenkmal



Budowa
1938
Status
Nie istnieje
 
Pomnik usytuowano na ówczesnym wzgórzu im. Generała Ludendorfa (niem. Ludendorff-Höhe), zwanym też wzgórzem Bismarcka (obecnie „Gęsia Góra”). Autorem projektu pomnika był Sophian Luchaner. W czasie drugiej wojny światowej jego dzieło było traktowane jako mauzoleum ku czci żołnierzy niemieckich poległych na różnych jej frontach. Odbywały się przy nim ważne uroczystości, w tym apele poległych. Monument przetrwał wojnę i stał na swoim miejscu do lat sześćdziesiątych XX wiek, kiedy to podjęto decyzję ...
Pomnik usytuowano na ówczesnym wzgórzu im. Generała Ludendorfa (niem. Ludendorff-Höhe), zwanym też wzgórzem Bismarcka (obecnie „Gęsia Góra”). Autorem projektu pomnika był Sophian Luchaner. W czasie drugiej wojny światowej jego dzieło było traktowane jako mauzoleum ku czci żołnierzy niemieckich poległych na różnych jej frontach. Odbywały się przy nim ważne uroczystości, w tym apele poległych. Monument przetrwał wojnę i stał na swoim miejscu do lat sześćdziesiątych XX wiek, kiedy to podjęto decyzję o jego zburzeniu. Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie podziemna komnata oraz kamienny krąg, na którym stał pomnik. W centralnej części mauzoleum znajdował się posąg nagiego herosa w stylu rzymskim (lub też germańskiego wojownika), otoczony kolumnadą w kształcie czworokąta. Całość stała na kamiennym pierścieniu i widoczna była niemal z każdej strony Elbląga.
W 1944 roku obok pomnika dokonano egzekucji uczestników spisku na życie Adolfa Hitlera.
Krążą pogłoski, iż za jedną ze ścian zachowanej podziemnej komnaty, znajduje się tunel prowadzący do bunkrów przy ulicy Sadowej.
Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1938
    komentarze: 0
    Pomnik żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Pomnik ...
  • Data: 1968
    komentarze: 0
    Elbląg. Gęsia Góra z czterościennym łukiem triumfalnym jako pozostałością ...