Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8793250

Ochronka w Jagielnicy



Budowa
1907
Status
Nie istnieje
Likwidacja
1946
 
Od początku swojego istnienia, tj. od połowy XIX wieku, Siostry Dominikanki są związane z Kościołem na Kresach Południowo-Wschodnich. W Jaśniszczach w diecezji lwowskiej przyszła na świat i wychowała się założycielka Zgromadzenia Kolumba Róża Białecka. W samym Lwowie natomiast uczęszczała do szkoły i tam też rozeznała swoje powołanie. To właśnie wyzwania stojące przed Kościołem lwowskim ukształtowały cel założonego przez nią Zgromadzenia. Róża Białecka zbyt dobrze poznała sytuację zaniedbanego ludu ...
Od początku swojego istnienia, tj. od połowy XIX wieku, Siostry Dominikanki są związane z Kościołem na Kresach Południowo-Wschodnich. W Jaśniszczach w diecezji lwowskiej przyszła na świat i wychowała się założycielka Zgromadzenia Kolumba Róża Białecka. W samym Lwowie natomiast uczęszczała do szkoły i tam też rozeznała swoje powołanie. To właśnie wyzwania stojące przed Kościołem lwowskim ukształtowały cel założonego przez nią Zgromadzenia. Róża Białecka zbyt dobrze poznała sytuację zaniedbanego ludu galicyjskiego zarówno na wioskach, jak i w samym mieście, by pozostać obojętną. Nic dziwnego więc, że pierwszy dom Zgromadzenia powstał w Galicji, we wsi zwanej Wielowieś (dzisiaj dzielnica Tarnobrzega) w roku 1861. Kolejne domy powstawały w następującym porządku chronologicznym:

Rawa Ruska, 1886 – Gimnazjum żeńskie i katechizacja
Żurów, 1889 – praca parafialna
Tarnopol, 1907 – zakład dla sierot i internat
Złoczów, 1911 – przedszkole i internat, praca parafialna i katechizacja
Lwów, 1925 – internat
Annowola, 1929 – ochronka, katechizacja, praca parafialna
Chodorów, 1932 – przedszkola, Stowarzyszenie Katolickie, kuchnia dla ubogich, praca parafialna
Dzibułki, 1936 – ochronka, kursy robót ręcznych, praca parafialna

Do wybuchu II wojny światowej na terenach obecnie ukraińskich pracowała ok. 1/3 Zgromadzenia. Niestety, na skutek terroru komunistycznego oraz powojennej zmiany granic wymienione wyżej domy zostały zamknięte. W roku 1946 Dominikankom przyszło dzielić los tysięcy obywateli polskich: bez wyjątku wszystkie zostały deportowane na tereny dzisiejszej Polski.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1930
    komentarze: 0
    Ochronka w Jagielnicy
  • Data: 1930
    komentarze: 0
    Ochronka w Jagielnicy