Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Zdjęcia uliczne, Grodno
Parsley: :-)))
Zdjęcia niezidentyfikowane (Lwów), Lwów (Львів)
Antoni Kuczek: Przez przypadek, przepraszam.
Stryj
Antoni Kuczek: Rzeczywiście, dziękuje, miasto Stryj jest bardzo szeroko eksponowane na tym portalu.
Sobór św. Mikołaja, Brześć nad Bugiem
Antoni Kuczek: Dziękuję za OSM, ja nie znałem, trzeba by spróbować i korzystać.
ul. Krakowska, Lwów (Львів)
marko: St. Bardach, właściciel tej księgarni, był ojcem Wiktora Lwa Bardacha, późniejszego pisarza Jana Gerharda (1921 - 1971), autora m.in. książki "Łuny w Bieszczadach".
pl. Mariacki (Mickiewicza), Lwów (Львів)
Antoni Kuczek: Masz rację, dziękuję.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

McAron
McAron
Parsley

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Ulica Iwana Franki we Lwowie
Autor: Parsley°, Data dodania: 2020-08-02 20:12:31, Aktualizacja: 2020-08-02 20:18:57, Odsłon: 9832

Propozycja reorganizacji obiektów ulicy Iwana Franki z punktu widzenia dawnych ulic wchodzących w jej skład obcnie.

Przeglądają stare plany miasta Lwowa i porównując je ze współczesnymi zobrazowaniami łatwo się przekonać, że układ i przebieg ulic przed i po II wojnie światowej niewiele się różnią (oczywiście rozpatrując przedwojenny zasięg miasta). Z moich obserwacji wynika, że spora część współczesnych lwowskich ulic zachowała stary zasięg i numerację, mimo zmiany samej nazwy (np. dawna ulica Sykstuska – teraz hetm. Piotra Doroszenki (Гетьмана Петра Дорошенка)). Niemało ulic utrzymało, oprócz przedwojennego zasięgu i układu, także dawne nazwy, oczywiście w zapisie i brzmieniu ukraińskim (np. ul. Łyczakowska - Личаківська, czy Mikołaja Kopernika - Миколая Коперника). Tworząc obiekty i przypisując je do w/w ulic, z reguły, nie ma większych problemów z ich identyfikacją i lokalizacją. Schody zaczynają się, gdy przy próbie prawidłowego przypisania obiektu natrafiamy na scalone, przez powojenną administrację miasta, przedwojenne ulice (np. dawne dwie ulice na Starym Mieście: Dzieduszyckich i Ormiańska to dziś w całości jedna Ormiańska (Вірменська)).

Jedna z największych „komasacji” dotyczy współczesnej ulicy Iwana Franki (Івана Франка).  W II RP we Lwowie istniała mała uliczka Franki (Франка) w dzielnicy Zniesienie (wieś włączona do Lwowa w 1 kwietnia 1931 r.), obecnie to ulica Kowalska (Ковальська). Dzisiejsza ulica Franki, z historycznego punktu widzenia, jest nowotworem powstałym ze scalenia czterech ulic i jednego placu istniejących w przedwojennym Lwowie. Analizując stare wydania planów Lwowa (w tym głównie plan z 1942 r. https://kresy.org.pl/8736846,foto.html?idEntity=7800003) oraz współczesny obraz miasta na OSM dokonałem takiego podziału dzisiejszej ulicy Franki:

Nazwa współczesna

Str.

 lewa

Str.

prawa

Nazwa dawna

Uwagi

 Franki (Франка)

  1-27

  2-22

 Piłsudskiego;  Pańska  

Cała, od pl. Bernardyńskiego do ul. Zielonej. Pańską zamieniono na Piłsudskiego w 1929 r.          

 Franki (Франка)

  29-73

  24-66

 Zyblikiewicza; Stryjska

Cała, od Zielonej do pl. Prusa. Stryjska występuje jeszcze na planie z 1871 r. Plan z 1890 r.  przedstawia już ul. Zyblikiewicza

 plac Franki

 (Франка площа)

  75-79

  68-82

 pl. Prusa*)

Cały, budynki przy placu Franki zachowują ciąg numerów ulicy Franki

 Franki (Франка)

  81-123

  84-150

 św. Zofii

Część, od pl. Prusa do ul. Ponińskiego

 Franki (Франка)

  125-161

  152-156

 Ponińskiego

Cała, od ul. św. Zofii do toru Cetnera (później obiektów sportowych LKS Czarni Lwów)

*) W sprawie pl. Prusa kolega KazimierzP ma odmienne zdanie (wymiana naszych myśli tu https://kresy.org.pl/8081196,foto.html?idEntity=8081060).

Jeżeli szanowni administratorzy wyrażą zgodę, to dokonam powyższej reorganizacji z przypisaniem obiektów do odpowiednich ulic. Nazwy ulic wg. schematu zaproponowanego przeze mnie tu https://kresy.org.pl/8621814,Nazwy_ulic_na_Kresach.html.

Parsley

 


/
/ /
maras | 2020-08-02 20:34:24
Bardzo rzeczowe opracowanie! Jak miała by wyglądać reorganizacja ulicy w praktyce? Jak wyglądałoby przypisanie np. kamienicy nr 39 ? Przed wojną był to inny adres (numer) i dlatego ciekawi mnie jaką widzisz tu opcję.
Parsley | 2020-08-02 21:20:58
W praktyce zamiast jednego obiektu-ulicy, powinno powstać pięć obiektów (zgodnie z zasadą, że interesuje nas dawna polska nazwa, która powinna stać na pierwszym miejscu i tworzyć obiekt). Kamienica przy obecnej ulicy Franka 39 będzie przypisana do ulicy Zyblikiewicza, według takiego schematu: Zyblikiewicza (Franki) - Франка (Franka). A właściwie tak: Zyblikiewicza; Stryjska (Franki) - Франка (Franka), bo może znajdzie się zdjęcie, rysunek, budynku 39 z, powiedzmy, 1889 r., kiedy była to ulica Stryjska. Numer budynku musi oczywiście być współczesny (stąd po wytłuszczonej nazwie Zyblikiewicza występuje również wytłuszczona nazwa współczesna w nawiasach (Franki)).
maras | 2020-08-02 21:28:07
Ja bym proponował, aby była jedna ulica (współczesna) i miała kilka podpobiektów, które proponujesz i na takiej bazie można budować cały nam odpowiadający schemat ulicy z odpowiednim opisem poszczególnych odcinków.
Parsley | 2020-08-03 09:56:14
Takie podejście byłoby zgodne z ogólną zasadą tworzenia obiektów, lecz w przypadku ulic konserwowałoby obecny chaos nazewniczy. Nadrzędny obiekt miałby na pierwszym miejscu nazwę wspołczesną (endonim), a obiekty podrzędne dawną nazwę polską (i chyba w wykazie nazw ulic danej miejscowości występowałby tylko obiekt nadrzędny, a podrzędne nie, co utrudniłoby wyszukiwanie). Swego czasu byłem zwolennikiem zapisu: nazwa współczesna (dawna nazwa polska), lecz Ty sam przekonałeś mnie do odwrotnej kolejności ( i (. Tak więc obstaję przy swojej propozycji zachowującej zasadę pierwszeństwa dawnej nazwy polskiej :)
maras | 2020-08-03 13:18:12
Nie do końca jestem przekonany do podzielenia współczesnej ulicy na oddzielne odcinki z przedwojennymi nazwami. Według mnie spowoduje to chaos... O ile dobrze rozumiem chcesz zlikwidować ul. Franki jako taką, zamieniając ją na kilka oddzielnych ulic? Musiałbym zobaczyć Twoją propozycję w praktyce. W tej chwili jest to dla mnie nie do końca zrozumiałe... Wybacz :)
maras | 2020-08-03 13:29:18
Może na przykładzie tej kamienicy nr 39 próbnie pokaż swoją propozycję zakładając ulicę Zyblikiewicza i wtedy podyskutujemy :)
Parsley | 2020-08-03 20:20:54
Zrobione. Oprócz kamienicy 39 przy Zyblikiewicza, podobnie zrobiłem z d. kościołem św. Zofii przy ulicy św. Zofii 121a.
maras | 2020-08-05 19:30:50
Tak... Kamienica nr 39 ma nr 39 przy ul. Franki, a nie przy ul. Zyblikiewicza, tam chyba był nr 11, również kościół św. Zofii nie miał adresu 121a. Nie wygląda tak jak powinno... Trzeba się zastanowić jak umieścić przedwojenną numerację w takiej wersji jak proponujesz... Jednak w przypadku tej ulicy, może dla nas jest to faktycznie optymalne rozwiązanie, wszak demokracja to też " najgorszy system, ale nie wymyślono nic lepszego" :)
Parsley | 2020-08-05 23:40:05
W mojej propozycji, w ścieżce dostępu do obiektu jak i do zdjęcia, występują dwie nazwy ulic Zyblikiewicza (Franki) i nr 39. Pozwala to użytkownikowi zlokalizować współczesne położenie obiektu. Słusznie zauważyłeś, że jest niezwykle trudno ustalić przedwojenny numer domu ("tam chyba był nr 11"). Ogólnodostępne plany przedwojennego Lwowa, z reguły ich nie przedstawiały (czasem opisywane były narożne domy kwartałów). Tak jak pisałem w pierwotnym tekście większość współczesnych ulic Lwowa zachowała przedwojenną numerację. Opisywany przypadek ul. Franki jest jednym z niewielu wyjątków. Stąd dodatkowa propozycja, by wprowadzający nową ulicę sprawdzał czy zachowała się dawna numeracja i wpisywał tę informację w formatce wprowadzania nazw ulic, w pozycji "Opis" (właśnie dzisiaj miałem taką sytuację szukając obiektu na ulicy Gródeckiej :)
KazimierzP | 2020-08-22 05:16:48
Ja się lubię spierać, ale nie zwykłym się upierać!;-) Jeżeli poprawi to przejrzystość przeglądania obiektów na tej ulicy to jestem za! Dużo informacji o tej - tych ulicach daje ten portal po ukraińsku:
Parsley | 2021-01-28 11:21:10
Utworzyłem plac Prusa i pozwoliłem sobie przenieść tu Twoje zdjęcie. Prośba o zmianę podpisu.