Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 9014583

Technikum Leśne (Прикарпатський лісогосподарський коледж)

Niższa c.k. Szkoła Lasowa; Państwowa Szkoła dla Leśniczych 
Druga, po Krajowej Szkole Gospodarstwa Lasowego we Lwowie placówka, kształcąca leśników na terenie Galicji. Utworzona została w 1883 roku przez Lwowską c. k. Dyrekcję Lasów i Dominiów za zgodą władz austriackich, w oparciu o Ustawę leśną z dnia 3 grudnia 1852 roku. Działała przy c. k. leśnictwie Bolechów. Szkoła przygotowywała kadry pracowników z nastawieniem na gospodarkę leśną w Karpatach, co podnieść miało poziom gospodarowania tymi lasami. Pierwszym dyrektorem szkoły był Piotr Hirsch, pełniący ...
Druga, po Krajowej Szkole Gospodarstwa Lasowego we Lwowie placówka, kształcąca leśników na terenie Galicji. Utworzona została w 1883 roku przez Lwowską c. k. Dyrekcję Lasów i Dominiów za zgodą władz austriackich, w oparciu o Ustawę leśną z dnia 3 grudnia 1852 roku. Działała przy c. k. leśnictwie Bolechów. Szkoła przygotowywała kadry pracowników z nastawieniem na gospodarkę leśną w Karpatach, co podnieść miało poziom gospodarowania tymi lasami. Pierwszym dyrektorem szkoły był Piotr Hirsch, pełniący wcześniej funkcję c. k. nadleśniczego w Bolechowie. Językiem wykładowym był język polski. W poszczególnych okresach czasu jednostka zmieniała nazwę:
1. w latach 1883-1889 - Szkoła rządowa dla kandydatów na nadzorców leśnych
2. 1890-1909 - Szkoła rządowa dla kandydatów na leśniczych
3.1910-1913 - Szkoła rządowa dla kandydatów na c. k. leśniczych.
Kadra nauczycielska zmieniała się stosunkowo często. Oprócz kierownika szkoły zajęcia prowadził także jeden nauczyciel pomocniczy, rzadko dwóch. Szkoła funkcjonowała do wybuchu I wojny światowej. Kontynuatorem tradycji szkolnictwa leśnego w Bolechowie była Państwowa Szkoła dla Leśniczych, utworzona po odzyskaniu niepodległości w 1922 roku. Do naszych czasów zachował się "Pamiętnik c. k. niższej Szkoły Lasowej w Bolechowie". Jest to bogate źródło wiedzy, zawierające informacje o utworzeniu szkoły, absolwentach oraz nauczycielach. Można go dziś oglądać w Technikum Leśnym w Lesku.
Za .
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1914
    komentarze: 0
    Szkoła c.k. Leśniczych w Bolechowie.
  • Data: 1906-1914
    komentarze: 0
    Szkoła rządowa dla kandydatów na c.k. leśniczych w Bolechowie. ...