Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Góry Czywczyńskie (ukr. Чивчинські гори)
3
 
 
 
 
  ID: 9125443

Karpaty Marmaroskie 
Do 1939 r.w granicach Polski znajdowała się tylko północna część Karpat Marmaroskich (Gór Marmaroskich, Alp Marmaroskich), określanych w polskiej literaturze geograficznej i turystycznej jako Góry Czywczyńskie (Połoniny Czywczyńskie), ktorych nazwa pochodzi od najbardziej charakterystycznego (lecz nie najwyższego w masywie) szczytu Czywczyn (1769 m n.p.m.). Niewielka część Karpat Marmaroskich znajdowała się do 1939 r. w granicach Czechosłowacji, natomiast zdecydowanie największa, wraz z najwyższymi ...
Do 1939 r.w granicach Polski znajdowała się tylko północna część Karpat Marmaroskich (Gór Marmaroskich, Alp Marmaroskich), określanych w polskiej literaturze geograficznej i turystycznej jako Góry Czywczyńskie (Połoniny Czywczyńskie), ktorych nazwa pochodzi od najbardziej charakterystycznego (lecz nie najwyższego w masywie) szczytu Czywczyn (1769 m n.p.m.). Niewielka część Karpat Marmaroskich znajdowała się do 1939 r. w granicach Czechosłowacji, natomiast zdecydowanie największa, wraz z najwyższymi szczytami, na terenie Rumunii. Po II wojnie światowej część polska i czechosłowacka Karpat Marmaroskich znalazła się w granicach Związku Radzieckiego, zaś w 1991 r. na terytorium Ukrainy.
------------------------------------------------
Karpaty Marmaroskie (523.1) – część Wewnętrznych Karpat Wschodnich na terenie Rumunii i Ukrainy, o długości głównego grzbietu 93 km i obszarze około 2000 km².

Na południu poprzez Przełęcz Przysłop (Prislop) sąsiadują z Górami Rodniańskimi. Najwyższe szczyty znajdują się nie na głównym grzbiecie, gdzie najwyższy jest Pop Iwan Marmaroski (1940 m n.p.m.), lecz na południowo-wschodnich ramionach bocznych. Są to: Fărcăul (1961 m n.p.m.), Mihailecul (1918 m n.p.m.), Toroiaga (1939 m n.p.m. i aż 1400 m n.p.t.), Bardăul (Pietrosul, 1854 m n.p.m.).

W całości objęte granicami Parku Natury Góry Marmaroskie (Parcul Natural Munţii Maramureşului).

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej