MENU
Plan założenia pałacowego, autor - P. Ricaud de Tirregaille, pobrane z К. Шастоўскі, Radzima.org. Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa brzeskolitewskiego. Część 5. Tom 1. — Kraków, 2013..

Dodał: Antoni Kuczek° - Data: 2022-02-16 18:34:13 - Odsłon: 1706
Rok 1758

Pałac założony został na planie podkowy i obecnie nie istnieje, pozostały po nim tylko murowane sklepione piwnice i relikt oficyny północnej jako ściany wiejskich domów.Na tyłach pałacu znajdował się rozległy, założony na trzech tarasach parterowy ogród z czterema fontannami i teatrem ogrodowym po południowej stronie. Po stronie północnej znajdował się ogród warzywny z oranżerią, cieplarnią.
W pobliżu pałacu stał piętrowy budynek, w którym w 1732 roku przyszedł na świat przyszły król Stanisław August. Budynek ten w późniejszej rezydencji Czartoryskich pełnił rolę archiwum i zachował się do końca XIX wieku. O królewskich narodzinach informowały umieszczone na nim pamiątkowe tablice, do końca też utrzymywano – według tradycji niezmienione – wyposażenie pokoju „królewskiego” na piętrze.

Wikimedia Commons commons.wikimedia.org

Poprzednie: Urząd Gminy Strona Główna Następne: Stolin (Столін)