Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Dom nr 19, ul. Dominikańska; Soborna (Radziecka), Grodno
Antoni Kuczek: Dane o postaci z fotografii - .
Panoramy Grodna, Grodno
Antoni Kuczek: Palmy - po prawej- to marzenie, choć być może w przyszłości.
Miejsce bitwy pod Kostiuchnówką (4–6 lipca 1916), Kostiuchnówka
stango: Moim zdaniem jednak obiekt "Miejsce bitwy..." jest zbyt ogólny. Uważam że powinny być tutaj trzy obiekty: "Reduta Piłsudskiego", "Polska Góra" i "Cmentarz Legionistów w Polskim Lasku". Miejsca te są znacznie oddalone od siebie, a ponadto cmentarz nie jest miejscem bitwy tylko pochówku poległych żołnierzy. Wrzucenie wszystkich zdjęć z tych terenów do "jednego wora" jest moim zdaniem niestosowne, tym ...
Zdjęcia uliczne, Grodno
Parsley: :-)))
Zdjęcia niezidentyfikowane (Lwów), Lwów (Львів)
Antoni Kuczek: Przez przypadek, przepraszam.
Stryj
Antoni Kuczek: Rzeczywiście, dziękuje, miasto Stryj jest bardzo szeroko eksponowane na tym portalu.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Antoni Kuczek
Antoni Kuczek
McAron
McAron
McAron
McAron
McAron
Antoni Kuczek
McAron

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Gazowy Daszów
Autor: Antoni Kuczek°, Data dodania: 2022-09-01 20:41:07, Aktualizacja: 2023-01-04 13:09:08, Odsłon: 3921

Losy gazu z Daszawa

Gaz z Daszawa przed wojną

W latach 20-tych rozpoczęto dostarczać gaz ziemny do miast, które znajdywały się w pobliżu jego złóż. Jedną z najszybciej zgazyfikowanych w ten sposób metropolii był Lwów. Gazyfikacja tego miasta wiąże się z powstaniem wyspecjalizowanej w budowie gazociągów firmy. W 1921 roku Władysław Szaynok założył spółkę "Gaz Ziemny” Sp. z o.o.   Budowała ona sieci przesyłowe, które łączyły miasta z centrum wydobycia gazu ziemnego w Daszawie. W 1929 roku spółka Szaynoka zbudowała gazociąg łączący Daszawę ze Lwowem. Dzięki temu udało się zasilić tym paliwem miejską elektrownię oraz sieć dystrybucyjną. W tej sprawie zasłużyli się Marian Wieleżyński i Władysław Szaynok. M. Wieleżyński miał ciekawą przygodę:

We wrześniu 1916 pomógł starszemu mężczyźnie na dworcu w Stryju nieść ciężką walizę do wagonu. Po dwóch latach pobytu w Wiedniu w interesach tj. finalizowania przerwanej aresztowaniem transakcji zakupu działki nad złożami roponośnymi w Tustanowicach okazało się, że osobą spotkaną na dworcu w Stryju był dyrektor ordynacji spadkobierców Dawida Lindenbauma, a walizka zawierała złoto. W ramach wdzięczności ułatwił Marianowi Wieleżyńskiemu przeprowadzenie transakcji, poza zakupem działki okazyjnie sprzedał również szyby naftowe.

Wieleżyński dużo rozmyślał nad organizacją pracy w przemyśle:

 

 Uważał, że najbardziej skuteczna jest praca wykonywana z sercem i na własnym, dlatego robotnicy powinni być współwłaścicielami fabryk. Tę zasadę wprowadził w swojej firmie. Robotnicy, którzy nabyli akcje spółki, zarabiali średnio 450 zł (odpowiednik dzisiejszych 4500 zł), nie licząc udziału w zyskach. Ich przywiązanie do firmy było tak wielkie, że nie sprzedali akcji nawet gdy proponowano im 45-krotność ich wartości.

Losy gazu z Daszawa po wojnie

Już w 1949 roku Rada Ministrów ZSRR postanawia rozpoczęto budowę gazociągu Daszawa – Kijów – Briańsk – Moskwa. Przebieg prac nad gazociągiem;

Teren został oczyszczony do układania rurociągu przez miejscową ludność chłopów i kolektywy robotnicze instytucji i organizacji działających na terenach, przez które przebiegał gazociąg. Ludzie nie dostali zapłaty za swoją pracę. W szczególności każdy kołchoz musiał pracować przez 5 dni przy budowie gazociągu, spełniając pewną normę. Ludzie za darmo oczyszczali ziemię z kamieni, drzew i krzewów, wyrwanych korzeni, kopanych rowów. Zorganizowano także niedziele, aby przyspieszyć pracę. Wykorzystywana była głównie praca fizyczna. Istniały też osobiste normy dla jednej osoby: każdy obywatel mieszkający w pobliżu pasa pracy musiał wykopać rów o szerokości 70 cm i głębokości 2 m.

Literatura:

https://energetyka24.com/gaz/jak-gazyfikowano-przedwojenna-polske

https://lwow.info/marian-wielezynski/

https://gazeta.ua/ru/articles/history/_ukraina-zapustila-samyj-moschnyj-gazoprovod-v-evrope/987700

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Wiele%C5%BCy%C5%84ski

https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Szaynok


Kresy Wschodnie / Województwo stanisławowskie / Powiat stryjski / Daszawa (Дашава)
marko | 2023-06-27 23:04:49
Artykuł ciekawy, ale z tego co wiem, to zawsze była Daszawa, a więc rodzaj żeński.
Antoni Kuczek | 2024-02-06 18:01:42
Masz rację, dziękuję, nie wiem jak można to korygować.