Rościszów, 1368 Syffredisdorff, 1816 Steinseifersdorf, wieś w Górach Sowich, od 1990 wliczona w powierzchnię Pieszyc, od 2016 ponownie osobna wieś. Jest to bardzo duża i długa wieś. Od pn Rościszów osłaniają Głodówka i Olbrachtówka, a od pd. Kocioł, Zameczna Góra i Grodzisko. Ciągnie się w dolinie Kłomicy na wysokości 350 - 550 m. Górna część leży także w dolinie Sowiego Potoku u stóp Głodówki. Niegdyś była to wieś tkacka. Tkactwo chałupnicze stanowiło podstawę utrzymania większości mieszkańców, ...
Rościszów, 1368 Syffredisdorff, 1816 Steinseifersdorf, wieś w Górach Sowich, od 1990 wliczona w powierzchnię Pieszyc, od 2016 ponownie osobna wieś. Jest to bardzo duża i długa wieś. Od pn Rościszów osłaniają Głodówka i Olbrachtówka, a od pd. Kocioł, Zameczna Góra i Grodzisko. Ciągnie się w dolinie Kłomicy na wysokości 350 - 550 m. Górna część leży także w dolinie Sowiego Potoku u stóp Głodówki. Niegdyś była to wieś tkacka. Tkactwo chałupnicze stanowiło podstawę utrzymania większości mieszkańców, którzy później zatrudnieni zostali w nowotworzonych zakładach włókienniczych w pobliskich Pieszycach. W 2. połowie XIX wieku Rościszów z nędznej wioszczyny zaczął przekształcać się w modne letnisko. Popularnością cieszyły się okolice wsi i jej kolonie, szczególnie rejon górnej części doliny Kłomnicy z licznymi skałkami i wodospadem. We wsi powstały gospody dla turystów. Cała dolna część Rościszowa, obecnie Szczytów, nosiła tę samą nazwę co sanatorium, podobnie jak Olbrachtówka, która uchodziła za wspaniały punkt widokowy, a las na niej służył jako park leśny sanatorium. Z czasem powstały w pobliżu następne pensjonaty i gospody tworząc małą dzielnicę uzdrowiskową. W sezonie 1938 - 1939 oficjalnie nocowało w Rościszowie 25.000 turystów (za SGTS, uzup. moose).
Miejscowości nadano statut wsi 1 stycznia 2016 r., wcześniej była częścią (dzielnicą) Pieszyc. Do Rościszowa należą przysiółki Lasocin, Padole, Potoczek i Szczytów.
Show more
Show less